Urząd Miasta Chełmży

Imieniny

Izabeli, Damiana, Romany

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • ratusz.pl
  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Banery

  • XVII Półmaraton Chełmżyński

Treść strony

Uzależnienie – czy mnie to dotyczy?

Uzależnienie – czy mnie to dotyczy?

   

    W dniu 29 kwietnia w siedzibie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych odbyło się cykliczne spotkanie z terapeutą uzależnień p. Michałem Dąbkowskim na wyżej wymieniony temat zorganizowane przez MKRPA.

Czym jest uzależnienie? – to nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego albo psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej. Oficjalna medyczna diagnostyka odbywa się wg klasyfikacji europejskiej chorób ICD-10 (ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems)  i amerykańskiej DSM-IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) – klasyfikacja zaburzeń psychicznych.

Uzależnienia dzielimy na dwie grupy: uzależnienie od substancji psychoaktywnych takich jak alkohol, narkotyki, papierosy, lekarstwa itd. oraz uzależnienia behawioralne czyli odpowiednich zachowań jak hazard, gry, telefon, Internet, itd. Odpowiedzialne  za ten stan rzeczy są nasze emocje. Osoba uzależniona rządzi się prawami emocji a nie prawami rozumu, więc trudno jest przekonać takiego człowieka, żeby nie pił,  czy nie palił racjonalnymi argumentami. Człowiek uzależniony nie jest w stanie stanąć w prawdzie – stwierdził terapeuta. Jesteśmy społeczeństwem bardzo mocno uwikłanym w uzależnienia. Uzależnienie niszczy wolę czyli zniewala, uszkadza myślenie logiczne, zabiera godność. Wiele osób w naszym społeczeństwie jest uzależnionych i nawet o tym nie wie. Szacuje się, że ludzi uzależnionych w naszym kraju jest 1,5÷2 mln osób zdiagnozowanych, a uwikłanych wokół tych ludzi jest 4÷5 razy więcej (rodzina, bliscy, znajomi itd.). Osoby uzależnione wciąż zaprzeczają, że mają jakikolwiek problem. To, że ludzie się uzależniają to nie jest ich wina. Tak się dzieje, tak działa substancja psychoaktywna – zauważył terapeuta. Słabość człowieka, który się uzależnił bardzo często jest wykorzystywana.

Na zakończenie p. Michał stwierdził, że z uzależnieniem można się trwale rozstać, jeżeli znajdzie się jakiś inny nowy sposób na radzenie sobie z emocjami. Problem jest w tym, żeby zacząć go w ogóle szukać. Dlatego tak trudno wyjść z uzależnienia o własnych siłach, bez pomocy z zewnątrz.

MW

  • autor: TB

wstecz

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 133218 osobą na tej stronie

Stopka

Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.01
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.