Urząd Miasta Chełmży

Imieniny

Romualda, Gerwazego, Protazego

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Banery

  • XVII Półmaraton Chełmżyński

Treść strony

Moje życie jest w moich rękach

Moje życie jest w moich rękach

 

      W dniu 25.03.2017r. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych po zimowej przerwie wznowiła cykl spotkań terapeutycznych otwartych dla każdego. Chcąc zainteresować jak największą ilość osób Komisja przygotowuje na te spotkania różnorodne tematy. Pierwszym, który zaproponowała był: „Moje życie jest w moich rękach”. Wykład, który odbył się w siedzibie MKRPA przy ul. Tumskiej 12, był jednocześnie warsztatem analizującym powyższy temat. Poprowadził go specjalista terapii uzależnień p. Michał Dąbkowski.

Na wstępie omówiono m.in. przyczyny poczucia własnej wartości w życiu człowieka począwszy od lat dzieciństwa do wieku dorosłego. Jeżeli np. chwalenie dziecka za jakieś osiągnięcia jest nieumiejętnie przekazywane to poczucie własnej wartości dziecko może lokować na zewnątrz – zauważył terapeuta i te wartości przenosi w dorosłe życie. Rodzimy się z pewnymi predyspozycjami genetycznymi po rodzicach i przejmujemy od nich pewne wartości i wzorce. Również dorastamy w pewnym środowisku, które ma niewątpliwie wpływ na nasze dalsze życie.

Dlaczego zdarzają mi się takie a nie inne sytuacje? Dlaczego spotykam takie a nie inne osoby? Jak moje odczucia, pragnienia, obawy i uprzedzenia wpływają na moje życie, na związki z innymi ludźmi, na to jaka rolę pełnię w świecie?

Kluczem do zrozumienia zawiłości własnego życia, a zarazem pierwszym krokiem ku temu, by kierować nim bardziej świadomie jest uświadomienie sobie swych ukrytych motywacji, potrzeb, obaw i oczekiwań. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak swoimi reakcjami, zachowaniami, a nawet pragnieniami czy obawami kształtujemy swoją rzeczywistość. Niby się o tym słyszy, ale nie każdemu łatwo to uchwycić we własnym życiu.

Czynniki od których zależy rozwój człowieka uzależniony jest od wielu czynników, wśród których najważniejsze są: uwarunkowania genetyczne, wpływ środowiska, doświadczenie, wychowanie, warunkowanie i uczenie się, cechy osobowości.

Rozwój człowieka uwarunkowany jest wieloma czynnikami: genetycznymi, fizjologicznymi związanymi z dojrzewaniem organizmu i mózgu, psychologicznymi, środowiskowymi. O tym na co zwrócić uwagę, żeby móc popracować nad sobą mówił dalej p. Michał. Często słyszy się też, że „zawierzyłem swoje życie Bogu”, czy „jakiejś sile wyższej”, lub „przestałem kierować własnym życiem” itd.

W trakcie spotkania słuchacze dzielili się swoimi świadectwami i poglądami. Nie obyło się też bez konstruktywnej dyskusji na omawiane tematy.

Reasumując, owszem w olbrzymiej mierze, moje życie jednak jest w moich rękach, ale nie jestem w pełni niezależny, stwierdził na zakończenie terapeuta.

Kończąc spotkanie członek MKRPA Marian Walecki zaprosił na kolejne spotkania, o których będą odpowiednie informacje i powiadomienia m.in. w ogłoszeniach parafialnych.

                                                                                                                               MW

  • autor: TB

wstecz

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 138822 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.01
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.