Urząd Miasta Chełmży

Imieniny

Izabeli, Damiana, Romany

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • ratusz.pl
  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Banery

  • XVII Półmaraton Chełmżyński

Treść strony

Współuzależnienie, pułapka współuzależnienia.

Współuzależnienie, pułapka współuzależnienia.

Na spotkanie z specjalistą terapii uzależnień, który jest także oligofrenopedagogiem Panem Michałem Dąbkowski z Torunia, przyszło sporo osób i to cieszy organizatorów czyli Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Spotkanie to odbyło się w salce Domu kapitulnego w dniu 26.02.2016r. Może był to pozytywny oddźwięk tego, że o spotkaniu tym, dzięki życzliwości ks. proboszcza kan. Krzysztofa Badowskiego była informacja w ogłoszeniach parafialnych.

Z wykładu tego można było się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat współuzależnienia oraz o pułapkach z nim związanych. Żeby mówić o współuzależnieniu potrzeba do tego przynajmniej dwu osób, takim stwierdzeniem zapoczątkował spotkanie p. Michał. Czy być od kogoś uzależnionym, to, to samo co być współuzależnionym? Co to znaczy być od kogoś uzależnionym i jak rozumieć to zjawisko w sytuacji, gdy partnerem od którego się uzależniło jest osoba funkcjonująca prawidłowo? Czy, i z jakim skutkiem, te dwa zjawiska mogą się na siebie nakładać? Na te pytania i wątpliwości próbowano sobie odpowiedzieć właśnie na tym spotkaniu.

Według Melody Beattie, współuzależnioną jest osoba, która pozwala na to, by zachowanie innej osoby oddziaływało na nią ujemnie, i która obsesyjnie stara się kontrolować zachowanie oddziałującej na nią w ten sposób osoby.

Gdy w rodzinie jedna z osób pije nadmiernie dużo i długo, alkohol staje się dla niego substancją szkodliwego uzależnienia. Natomiast druga osoba (często jest to żona) próbując go ratować kryje jego picie i robi mnóstwo rzeczy za niego, czym nie pomaga mu wyjść z tego problemu, a wręcz pomaga tej osobie w piciu. Osoby najbliższe alkoholikowi nie pozostają bezczynne i próbują zatrzymać osobę uzależnioną. To normalny, zdrowy odruch, gdy widzisz, że ktoś się pogrąża, że niszczy siebie i innych, próbujesz go powstrzymać i ratować. Powstrzymać dosłownie, fizycznie i w przenośni. Powstrzymać w domu, z daleka od “tego okropnego towarzystwa" lub odciągnąć od stołu itp. Powstrzymać przez tłumaczenie, przekonywanie, łzy, manipulacje, kłamstwo. Tym zachowaniem wpada się w pułapkę współuzależnienia. A gdy już jesteś w pułapce, przestajesz kierować swoim życiem, a twoje stosunki z bliskimi ludźmi przestają być satysfakcjonujące. Ty sama doświadczasz cierpienia i chaosu, toteż jest oczywiste - potrzebujesz pomocy.

Współuzależnienie wiąże cię z osobą uzależnioną w chorym świecie iluzji i zaprzeczeń. Mylnie postępujesz ochraniając osobę pijącą tłumaczeniem: „nie, on nie jest alkoholikiem”, „gdyby miał inną matkę”, „to przeze mnie”, „to dlatego, że ma taką pracę” itd. Przyzwalanie przejawia się w zwalnianiu kogoś z odpowiedzialności za swoje życie przez branie tego życia w swoje ręce. To ty przecież na przemian oskarżasz lub zbawiasz swego alkoholika. Zatrzymujesz, odciągasz, myślisz za niego, odmawiasz picia za niego, planujesz za niego, podejmujesz za niego życiowe decyzje. Jest jedno wyjście – nie rób tego! Nie musisz dłużej przychodzić „z pomocą" alkoholikowi, zacznij "żyć obok" koncentrując się na sobie. Zacznij mówić to, co myślisz i robić to, co mówisz. Nie musisz ukrywać faktu, że szukasz pomocy. Zacznij otwarcie mówić o tym alkoholikowi. Nie musisz dłużej znosić ataków na siebie i dzieci. Jesteś narażona na przeżywanie trudnych i przykrych emocji: bezradności, wstydu, poczucia winy, lęku i urazy, złości, żalu i poczucia krzywdy. Nie musisz być marionetką. Zacznij istnieć osobno i bądź sobą. Naucz się lepiej określać granice swego "ja" w kontaktach z innymi ludźmi pamiętając, że masz prawo bronić się przed inwazją.

Te wszystkie rady i sugestie, o których mówił i które wskazywał p. Michał Dąbkowski na spotkaniu należy przeanalizować i w miarę możliwości konsekwentnie wdrażać w życie.

MW

  • autor: TB

wstecz

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 133217 osobą na tej stronie

Stopka

Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.01
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.