Urząd Miasta Chełmży

Imieniny

Romualda, Gerwazego, Protazego

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Banery

  • XVII Półmaraton Chełmżyński

Treść strony

Nawroty w chorobie alkoholowej

Nawroty w chorobie alkoholowej

Na rozpracowanie nawrotów w chorobie alkoholowej i nie tylko, gdyż nawroty są wpisane w każdą chorobę potrzeba dużo czasu, wiadomości i znajomości problemu.

W dniu 8 maja 2015r. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozpoczęła cykl spotkań i wykładów terapeutycznych dla osób zainteresowanych tym problemem. Wykład poprowadził specjalista terapii uzależnień p. Michał Dąbkowski. Spotkania te w miarę potrzeb odbywać się będą w każdy pierwszy piątek miesiąca w salce Domu Kapitulnego przy Bazylice Konkatedralnej Trójcy Świętej.

Nawrót jest to przerwanie abstynencji i powrót do starych, istniejących przed leczeniem wzorców funkcjonowania, który może doprowadzić do przerwania abstynencji alkoholowej. Żeby zrozumieć nawroty, trzeba najpierw przeanalizować chorobę alkoholową i skąd się bierze uzależnienie – stwierdził terapeuta.

Dlaczego to mnie spotkało, przecież pili i piją wszyscy z dziada pradziada, ja nie będę pił jak mój ojciec… takie i jeszcze inne pytania i wątpliwości rodzą się każdemu, kogo ta choroba spotkała. Tą chorobę można zatrzymać i nauczyć się z nią żyć. Należy się odciąć od samo obwiniania się z powodu wejścia w uzależnienie. Alkohol jest oszustem i na początku daje wrażenie powera, siły, odwagi itd., ale później sieje tylko niemoc i spustoszenie w całym układzie człowieka – zaznaczył p. Michał.

Wirus uzależnienia siedzi w głowie i tylko czeka na moment, żeby się uwolnić. To jest oznaka nawrotu choroby. Żeby zapobiec nawrotom, należy przeanalizować tzw. tożsamość alkoholową, gdyż osoby, które wracają do picia nie mają jej uporządkowanej. Uzależnienie wpływa na psychikę, ciało, relacje społeczne oraz duchowość. I te poszczególne czynniki należy przeanalizować.

Na nawroty duży wpływ mają stany rozdrażnienia, podenerwowania, zaniedbania itd. po czym dochodzą coraz częściej myśli żeby się napić. Żeby rozpoznać nawrót, trzeba umieć poznawać siebie. Należy nabyć umiejętnoś

kontrolowania samego siebie.

Na ten temat i związane z nim problemy, a także jak nauczyć się je rozwiązywać, można było się dowiedzieć na powyższym spotkaniu.

Takie spotkania terapeutyczne będą kontynuowane w każdy pierwszy piątek miesiąca, na które osoby zainteresowane serdecznie zaprasza Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży.

Notował: Marian Walecki

 

  • autor: TB

wstecz

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 138825 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.01
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.