Urząd Miasta Chełmży

Kalendarz

Środa 21 Sierpnia 2019

Odnośniki

Wersja językowa

Ułatwienia dostępu

Imieniny

Joanny, Kazimierza, Emiliana

Nawigacja

  • Zabytki   /  
  • Pozostałe zabytki   /  

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Treść strony

Znaleziska archeologiczne


Jedną z ostatnich sensacji historycznych Chełmży było odkrycie tajemniczego podziemia w pobliżu konkatedry Świętej Trójcy, które może są częścią tunelu łączącego różne ważne obiekty w mieście oraz odkrycie nad jeziorem w Grodnie (gmina Chełmża), w czasie prac wykopaliskowych osiedla obronnego z epoki brązu, datowanego na przełom 8 i 7 stulecia przed Chrystusem, a więc rówieśnika słynnego Biskupina. Wiele cennych materiałów dotyczących funkcji wczesnośredniowiecznych zespołów osadniczych takich jak Chełmża przyniosły prowadzone kilka lat temu na obszarze grodziska oraz przyległej osady nad Jeziorem Archidiakonka w naszym mieście.


 


Ciężarki tkackie (przęśliki) z gliny i szarego łupku. Chełmża - Archidiakonka.Dzięki wysiłkowi badawczemu archeologów penetrujących to grodzisko udało się odsłonić drewniane elementy konstrukcyjne wału obronnego, natomiast na obszarze dawnej osady przygrodowej zlokalizowano cztery wziemne domostwa (półziemianki), jeden wziemny obiekt gospodarczy w kształcie wydłużonego owalu, dwa paleniska oraz liczne zabytki świadczące, że miejscowa ludność poza rolnictwem i hodowlą zwierząt zajmowała się rogowiarstwem (wykonywaniem różnych wyrobów z poroża i kości zwierzęcych), wytwarzaniem przedmiotów z żelaza, kamienia i gliny a także tkactwem i rybołówstwem.

 Wczesnośredniowieczna ceramika, tzw. całkowicie obtaczana. Chełmża - Archidiakonka.

Dziś przyjmując, że ludność słowiańska zamieszkująca wspomnianą osadę nad Jeziorem Archidiakonka, stanowiąca ogniwo dawnego szlaku lądowego łączącego Kujawy z Pomezanią a także pozostałe wczesnośredniowieczne osady grodowe należały zapewne do plemiennej grupy kujawskiej, która na tereny dzisiejszego powiatu toruńskiego przybyła już w VII-VIII WIEKU. Na terenie gminy Chełmża zachowało się kilka zespołów pałacowo-parkowych. W Nawrze znajduje się pałac, którego właścicielem był w XIX w. Józef Kruszyński, pełniący w czasie powstania listopadowego funkcje urzędnicze w rządzie powstańczym. Podobne zespoły pałacowe zachowały się także w Pluskowęsach, Brąchnówku oraz w Kończewicach. Dużą atrakcja turystyczną są także ruiny kościoła z XII/XIV w Zajączkowie, rozebranego w 1868 r.; kościół gotycki pod wezwaniem św. Katarzyny w Grzywnie z ok. 1300 r.; kościół pod wezwaniem NMP w Kiełbasinie z XIV w.; a także legendarne miejsce z kapliczką w Bielczynach, gdzie w 1260 r. zmarła pustelnica bł. Juta.

  • zdjęcie

Chełmżyńskie cmentarze

Cmentarz katolicki z pierwszej połowy XIX w. Znajdują się tam dwie kaplice: neoklasycystyczna rodziny Kalksteinów z Pluskowęs, z około 1860 roku. W latach 70. Zastała zaadaptowana na mauzoleum. Na ścianach znajdują się tablice memoriałowe poświęcone m.in. ks. Wincentemu Frelichowskiemu, bohaterskiemu kapłanowi-męczennikowi oraz Józefowi Gierszewskiemu - komendantowi Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf"; neobarokowa kaplica rodowa z 1879 roku rodziny Zawiszów Czarnych z Warszewic (Zawiszówka), w krypcie spoczywa m.in. Alfred Zawisza - oficer i uczestnik powstania listopadowego. Prócz tego znajdują się jeszcze na terenie miasta dwa nieczynne cmentarze: ewangelicki z pierwszej połowy XIX w. oraz żydowski z 1792 r., zniszczony podczas II wojny światowej.

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 33147 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.20
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.